Amatör Disiplin Raporu

İHK TALİMATLAR

Ayrıntılar

1-Haftalık müsabaka atamaları CUMA günleri sabah saat 10:00 dan sonra derneğimiz web sitesinden yayınlanarak duyurulacak, bu duyuru tebligat yerine geçerli olacaktır.

2-Dernek sitemizden İHK tarafından duyurulan talimat ve bildiriler tüm gözlemci ve hakemlerimizi bağlamakta olup, bu talimat ve bildirilere uyulması zorunludur.

3- Mazeretler mail ile en geç salı günü 22:00 ye kadar bildirilecektir. Sadece atamadan sonraki çok özel veya acil olan mazeretler ile o hafta görevi gelen ulusal ve bölgesel hakem ve gözlemciler müsabakaları olduğunu Hakem atama sorumlusu ve Başkana bildireceklerdir.

4-İlimizde yapılan İHK Eğitim çalışmalarına katılım zorunludur.

5-Antrenmanlar Salı ve Perşembe günü İHK’nun belirlediği yerlerde yapılacaktır. Tüm kademedeki hakemlerin antrenmana katılım zorunluluğu vardır. Antrenman sorumlularını İHK belirleyecektir.

6- Aksi belirtilmedikçe eğitimlerimiz derneğimizde yapılacaktır.

7- Kurulumuzca  belirli zamanlarda  atletik testler yapılacaktır.

8 –Kurulumuz belirli zamanlarda yeri ve tarihi önceden duyurularak hakem ve gözlemcilerimizi yazılı sınava tabi tutulacaklardır.

9-Müsabakaya en az bir saat önce gözlemci ve hakemler uygun bir kıyafet ile hakem ve gözlemciye yakışır bir şekilde gideceklerdir.(Müsabakaya beraber gidilebilir) Müsabakaya gidiş ve dönüşlerde kesinlikle takımlara ait araçlar ile seyahat edilmeyecektir.( Gözlemciler dahil )

10- Gözlemciler müsabakada güvenlikten sorumlu olduğunu unutmayacaklar, müsabaka öncesi devamı ve sonrasında güvenlik ile ilgili tedbiri mutlaka aldıracaktır.

11- Hakemler müsabaka öncesi sahayı mutlaka kontrol edecekler, eksiklikler varsa tamamlatacaklar, müsabaka öncesi uygun kıyafetle trio olarak ısınmaya çıkacaklardır.

 12- Hakem triosu müsabakaya aynı kıyafetlerle çıkacaklardır. Sadece hif h kendi formaların giyeceklerdir.

 13- Gözlemciler zorunlu olmadıkça devre arası kesinlikle hakem odasına girmeyecektir.

14-Hakemler her iki takım oyun sahasını terk etmeden oyun sahasını terk etmeyeceklerdir. Gözlemci müsabaka mahallinden ayrılan her iki takımı oyuncu ve her iki takım görevlilerini soyunma odalarına gidene kadar herhangi bir disiplinsiz davranışta bulunmamaları için izleyecek, disiplinsiz davranışlar varsa not alarak rapor yazacaktır.

15-Her iki takım müsabaka mahallini terk ettikten sonra gözlemci, hakem ve yardımcı hakemler öncelikli olarak güvenlik tedbirlerini güvenlik güçlerince aldırarak müsabaka mahallinden gözlemci ve hakemler hep birlikte ayrılacaklardır.

16- Müsabaka oynanmaz, takımlar gelmez veya müsabakada   olay olduğunda Gözlemci varsa gözlemci yoksa hakem İHK Bşk telefonla bilgi verecektir.

17-Hakemler  ve Gözlemciler raporlarını pzt günü saat 09:30 a kadar Tertip heyetine teslim edeceklerdir.

18-Kurulumuz Gözlemci-Hakem raporları ile disiplin raporlarını her hafta titizlikle tetkik ve kontrol edecek zamanında raporunu göndermeyenler ile raporunu uygun bir şekilde düzenlemeyenler hakkında öncelikle uyarı yapılacak ancak buna devam eden hakkında ise Kurulumuzca gerekli olan yaptırımlar mutlaka yapılacaktır.

 19- İHK’nun izni olmadan hakemler hiçbir müsabakada görev alamazlar hiçbir görsel ve yazılı basına gözlemci ve hakemler kesinlikle demeç veremezler yazı yazamazlar.

 20-Hakem ve Gözlemciler Kurulumuzla ilgili her türlü iletişim sorun-randevu ve görüşleri için, ilk etapta Kurulumuz Bşk Yrd  ile iletişim kuracaklardır.

 

İHK 2013-2014 FUTBOL SEZONU TAVSİYELERİ

1-    Gözlemci ve hakemler toplum içinde kişilikleri ile her zaman saygın ve örnek bir kişilik sergileyeceklerdir, kendilerinden kıdemli olanlara karşı saygılı olacaklar buna göre davranacaklardır. Gözlemciler hiçbir zaman bir hakem hocası olduklarını unutmayacaklar, hakemler, ve kulüpler ile ilişkilerini buna göre ayarlayacaklardır.

2-    Gözlemci ve hakemler müsabakanın zamanında başlaması ve oynanması için çaba ve imkanlarını talimatlar çerçevesinde zorlayacaklardır. Oynanmayan müsabakalar- da yazılan raporun mutlaka talimatlara uygun olması gerektiğini unutmayacaklardır.

3-    Gözlemci müsabaka öncesi müsabakanın oynanması için şartlar oluştuğunda hakeme oyunun başlaması için işaret verecek, hakemlerde müsabaka öncesi saha içini kontrol ederek görevli olmayanları mutlaka saha dışına çıkaracak, müsabaka başladıktan sonrada görevli olmayanların sahaya girişlerine kesinlikle hakem ve yardımcı hakemler izin vermeyecek, müsabaka oynanırken bu kontrol edilecektir.

4-    Hakem :  Kendinize ve yardımcı hakemlerinize yapılan kişisel ve toplu saldırılarda mutlaka müsabakayı tatil ederek, en kısa zamanda müsabaka mahallinden ayrılınız. Ancak bu müsabakayı tatil etme nedeninizin yazacağınız raporda talimatlar ile oyun kurallarına uygun olması gerektiğini unutmayınız. Müsabakayı Devamlılık arz eden kötü ve çirkin tezahüratlarda her iki takım kaptanını yanınıza çağırarak bu davranışı yapan takım taraftarlarını takım idarecileri marifetiyle mutlaka uyarınız

5-    Gözlemci :    Müsabakada herhangi bir problem çıkacağını hissettiğiniz hallerde emniyet yetkilisi ile görüşerek önceden gerekli tedbirleri aldırınız. Müsabaka anında hakem ve yardımcı hakemlerin göremediği yapılan kurallara aykırı olay ve durumlar ile müsabakada kötü ve çirkin tezahürat varsa bunu disiplin raporu ile mutlaka rapor ediniz. Ancak müsabakada herhangi bir olay anında sizin öncelikli görevinizin hakemleri korumak değil, olaya karışanları rapor etmek olduğunu unutmayınız. Olaylarla ilgili yazacağınız raporun daha önemli olduğunu unutmayınız

6-    Gözlemci müsabaka alanını en iyi göreceği yerde izleyecek, ancak kendisi için gerekli olan tedbirleri de öncelikle alacaktır. Müsabakayı izlerken öncelikle olarak olumsuz pozisyonları mutlaka not alacak, müsabaka bitimi disiplinsiz hareketleri izleyecek, not alacak ve bu durumları raporunda mutlaka yazacaktır.

7-    Gözlemci Belli bir süre geçtikten sonra hakem soyunma odasına girecek, Hakemle müsabakada gösterilen sarı ve kırmızı kartları karşılaştıracak. Müsabakada ihraç edilen oyuncu veya takım görevlisi var ise bu kişilere ait lisans bilgilerini alacaktır.

8-    Müsabaka sonrası gözlemci hakemler ile uygun bir ortamda maç sonrası görüşme yapacak, bu görüşme 10 dk az 20 dk fazla olmayacaktır. Görüşmede önemli pozisyonlar değerlendirilecek, hakemlere pozisyonlar ilgili söz verilecek, pozisyonlar konuşularak değerlendirilecek hakemlere notları kesinlikle söylenmeyecektir. Konuşulanlarla raporun uygun olması gerektiğini unutmayınız.

9-    Gözlemci raporlarındaki notlar raporda yazılanlar ile mutlaka uyumlu olacaktır.

10-  Hakem ve gözlemciler Kurulumuza verdiği tüm raporların bir suretini kendilerinde arşiv olarak saklamaları kendi yararlarına olacaktır.

11-  Gözlemci ve Hakem görevli olduğu müsabakada oluşacak sorun ve sorular için bilgi ve donanıma sahip olacak ve bunun için kendini hazırlayacaktır.

12-  Kurulumuzca öncelikli olarak başarılı olan gözlemci ve hakemlere maç verilecektir.

 

Başarılı olup sıralamaya giren gözlemci ve hakemler klasmana teklif edilecektir.

 

ADANA İL HAKEM KURULU

   
ata7.jpg
   

Ziyaretçi Girişi  

   

12 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

   
© Alkan PARSAK